Härom dagen sa dottern till mig:
-Mamma kan du inte spara till långt hår så jag får se hur det ser ut?
Jo för det gör man ju på en kvart eller så. Jag förklarade att jag trivs i kort och inte vill eller orkar spara ut det. Fick då förslaget att jag skulle raka av allt hår så hon fick se hur DET skulle se ut. Knäpp-Lisa.
Får ibland för mig att jag vill spara ut håret. Lite. Inget långt svall. Men kanske lite som Diana här?

Å andra sidan befarar jag att mitt självlock skulle ställa till det. Inte alls så följsamt och fint som på bild. Känner dessutom mig själv rätt bra, jag blir gaaalen när det växer och börjar se stökigt ut. Ingen frisyr liksom. Skulle jag kunna stå emot och spara?
10 Comments
Nej, skulle inte tro det 😉
HA HA HA! Tack för förtroendet ;D
Ha! Jag tänker EXAKT likadant just nu. Spara lite. Men vet ju att så fort det kommer till öronen får jag huvudvärk. Så time will tell.
hur kan det vara så svååårt? man står bara inte ut, man blir fulast i världen, man har en himla pälsmössa på huvudet… :O
Okej nu kommer något jag aldrig trodde jag skulle skriva men; hockeyfrippa! Tycker det är coolt efter att miley cyrus var på skavlan. Och du om någon skulle kunna bära upp det!
min första reaktion var at gapskratta, men du har nåt där. rätt sorts a la hockeyfrilla skulle kunna funka. men fortfarande mycket att spara ut…
Det är svårt att låta bli att klippa kort. Jag har nu äntligen ändå försökt spara lite framförallt i nacken, inspirerad av modellen Sara Blomqvist som syns just nu överallt (HM, COS, Arket etc).
Min frisör noterade dock att jag har lite tjockare hår så exakt lik frisyr blir det inte…
https://www.styledumonde.com/2019/10/paris-ss-2020-street-style-sara-blomqvist/
den ständiga kampen!
Så nöjd med kort hår just nu! Men va fanken, go for it! Man gör ju allt för att tillfredsställa ungdomarna 😉
ha ha, ja kanske det. får se hur jag resonerar om sisådär 8-9 veckor. Jag kanske sliter av mig håret? ;D